OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Ciekawostki

W 2014 r. odbędzie się VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Zachęcamy obserwatorów ptaków z regionu polskich Karpat do udziału w wydarzeniu.

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter odwiedził 28 stycznia 2014 r. Kraków, gdzie spotkał się z władzami województwa i przedstawicielami projektów realizowanych w Małopolsce dzięki tzw. funduszom szwajcarskim.

Gmina Lutowiska wraz z RDLP w Krośnie i kilkoma innymi instytucjami i organizacjami ogłosiła rok 2013 Rokiem Żubra, upamiętniając tym samym półwiecze powrotu tych największych ssaków Europy w Bieszczady.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska W Krakowie spróbuje zminimalizować skutki konfliktów na styku człowiek hodowca - drapieżnik. Projekt dedykowany ochronie dużych drapieżników i pomocy hodowcom sfinasuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie.

28 marca br. do zagrody pokazowej w Mucznem przybyły kolejne żubry. Tym razem są to dwie krowy i jeden byk – wszystkie pochodzą z prywatnej Hodowli Parc Zoologique de Thoirypo we Francji.

16 lutego 2012 r. trójka żubrów ze Szwajcarii dotarła do Nadleśnictwa Stuposiany, gdzie zamieszkała w czterohektarowej zagrodzie w Mucznem. Zagroda żubrów jest częścią programu ochrony tego gatunku w Karpatach prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

12 listopada br. wczesnym popołudniem na Zbiorniku Czchowskim zaobserwowano młodą mewę trójpalczastą Rissa tridactyla. Gatunek ten jest nieczęstym bywalcem polskiego wybrzeża, a jego obserwacje w Karpatach należą do rzadkości.