OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty metodyczne dla obserwatorów projektu „Ptaki Karpat”

06.12.2011
Uczestnicy  warsztatów w Iwkowej Uczestnicy warsztatów w Iwkowej Marcin Stańczyk

W dniach 2-4 grudnia 2011 r odbyły się warsztaty dla obserwatorów projektu „Ptaki Karpat”. Podstawowym celem spotkania byłą dyskusja nad założeniami metodycznymi prowadzenia inwentaryzacji kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat.

Kończy się pierwszy rok inwentaryzacji ptaków polskich Karpat. W sezonie wiosenno-letnim i jesiennym 2011 r. na 133 powierzchniach udało się przeprowadzić badania nad rozmieszczeniem i liczebnością kilku ważnych grup, m. in.: ptaków leśnych, sów i ptaków szponiastych. W badaniach wzięło udział ponad 50 obserwatorów.

Aby podsumować to, co udało się dotychczas osiągnąć w ramach projektu „Ptaki Karpat” oraz zaplanować badania w przyszłych latach, OTOP zorganizował warsztaty dla obserwatorów i ekspertów zawodowo zajmujących się inwentaryzacją i monitoringiem ornitologicznym. Spotkanie odbyło się w dniach 2-4 grudnia 2011 r. w Iwkowej. Uczestniczyło w nim 46 osób.

Podczas warsztatów poddano dyskusji dotychczas stosowane metody prac terenowych. Zaplanowano zmiany, które zostaną wprowadzone już w najbliższym sezonie badawczym. Teoretyczne rozważania nad metodyką zakończyły się wspólnym wyjazdem w teren w celu weryfikacji niektórych z przyjętych założeń. Należy podkreślić, że zebranie w jednym miejscu większości obserwatorów, którzy prowadzili inwentaryzację w 2011 r, a także ekspertów z dziedziny badań ornitologicznych przyczyniło się do usprawnienia prac, które zaplanowano na kolejne lata trwania projektu.

Organizatorzy mają nadzieję, że udało się zrealizować również cel integracyjny spotkania. Nieczęsto bowiem zdarza się, że w tak licznym gronie mogą się spotkać specjaliści zajmujący się awifauną Południowej Polski.

Zespół projektowy w najbliższym czasie opracuje ostateczne wytyczne do badań inwentaryzacyjnych poszczególnych grup ptaków i po raz kolejny w ramach projektu „Ptaki Karpat” będzie można wyruszyć w teren, na co z niecierpliwością czekamy.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież