OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty w gminie Komańcza

25.05.2012
Uczestnicy warsztatów w Komańczy Uczestnicy warsztatów w Komańczy

24 maja 2012 odbyło się 2 na terenie województwa podkarpackiego spotkanie z cyklu warsztatów dla wybranych gmin. Tym razem OTOP gościł w malowniczo położonej gminie Komańcza. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób.

Celem spotkań dla wybranych gmin karpackich organizowanych od listopada 2011 r. do czerwca 2012 r. jest uświadomienie społecznościom lokalnym możliwości rozwoju gospodarczego sprzyjającego ochronie przyrody.

Gmina Komańcza w znacznej części (około 80 proc.) pokryta jest przez obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, które włączone zostały do sieci Natura 2000 (patrz mapa). Znajdują się tu 3 obszary sieci Natura 2000. Obszar „Bieszczady” to zarówno obszar ochrony siedlisk jak i ptaków, natomiast „Ostoja Jaśliska” i „Dorzecze Górnego Sanu” to obszary ochrony siedlisk. Warto zaznaczyć, że granice obszaru „Bieszczady” i „Beskid Niski” pokrywają się z ostojami ptaków o znaczeniu międzynarodowym (Important Bird Areas, IBA) o tych samych nazwach.

 KomanczaMapaGminy

W spotkaniu warsztatowym w Komańczy, które odbyło się 24 maja 2012 r., wzięły udział 23 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, lokalnej grupy działania „Nasze Bieszczady”, lokalni przedsiębiorcy (w tym osoby zajmujące się hodowlą kóz), a także przedstawiciele Nadleśnictwa Komańcza.

Program warsztatów

1. Wprowadzenie do projektu „Ptaki Karpat”; działania projektowe skierowane do gminy (dr Tomasz Wilk, OTOP)

2. Sieć Natura 2000 – informacje praktyczne dla mieszkańców gminy (Ryszard Babiasz, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk)

3. Procedury ocen oddziaływania na środowisko – czy jest się czego bać? (Anna Kwarciany, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie)

4. Prezentacja kwestii „środowiskowych” w gminie (Stanisław Bielawka - wójt Gminy Komańcza )

5. Ogólne informacje dotyczące działań gospodarczych przyjaznych przyrodzie wraz z przykładami (dr Tomasz Wilk, OTOP)

6. Walory przyrodnicze gminy Komańcza – przestrzenne planowanie „zielonych” działań (Rafał Bobrek, OTOP)

7. Zdobywanie funduszy związanych z ochroną przyrody i środowiska (Aleksandra Pępkowska-Król, OTOP)

8. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej I (Andrzej Czech, Ranczo Eco-Frontiers, Michniowiec)

9. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej II (Józef Michałek, Program Owca Plus)


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież