OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - W terenie

W tym roku liczymy już po raz 10. (pierwsza edycja akcji odbyła się w ostatni weekend stycznia 2005). Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do poświęcenia w sobotę lub niedzielę (25 lub 26 stycznia) przynajmniej godziny na policzenie ptaków w jednym z miejsc znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.

W dziale Inwentaryzacja prezentujemy podsumowanie liczeń ptaków migrujących w 2011 r. Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

W 2012 roku OTOP kontynuuje inwentaryzację ptaków polskich Karpat. Wiosną i latem tego roku przeprowadzone zostaną liczenia m.in. ptaków leśnych i nadrzecznych, sów czy derkacza. Teren polskich Karpat przemierzy około 60 ornitologów.

Choć Karpaty kojarzą się przede wszystkim z ptakami szponiastymi, sowami i dzięciołami, w okresie pozalęgowym stanowią one ważne miejsce również dla gatunków związanych z terenami wodno-błotnymi. Aby dokładnie poznać ich znaczenie dla tej grupy, w ramach projektu „Ptaki Karpat” we wrześniu rozpoczynają się liczenia na największych karpackich zbiornikach wodnych.

Rozpoczął się kolejny etap prac związanych z inwentaryzacją kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat. We wrześniu w teren wyruszyli ornitolodzy, którzy zbiorą dane na temat ptaków migrujących. Celem liczeń jest określenie głównych miejsc przelotu wybranych grup ptaków przez teren Karpat.