OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Beskid Wyspowy i Makowski

Beskid Wyspowy i Makowski, mimo że niewysoki i poddawany silnemu oddziaływaniu człowieka, jest ciekawym rejonem polskich Karpat Zachodnich. Wyróżnia się szczególnie dużymi walorami krajobrazowymi – malowniczym pejzażem zalesionych, izolowanych masywów i pasm górskich rozdzielonych zagospodarowanymi dolinami rzek. Siedliska obu Beskidów są bardzo zróżnicowane i chociaż niewiele ich fragmentów zachowało stan zbliżony do naturalnego, to jednak występuje tu fauna i flora charakterystyczna dla naturalnych górskich lasów, polan, terenów skalnych i nadrzecznych.

Spośród siedlisk wymienianych w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej w Beskidzie Wyspowym i Makowskim występują (w nawiasach lokalizacje najlepiej zachowanych stanowisk):

Świat zwierzęcy Beskidu Wyspowego i Makowskiego jest stosunkowo bogaty, chociaż jedynie w nielicznych, najmniej przekształconych obszarach dorównuje bogactwu gatunkowemu sąsiednich Gorców i Beskidu Żywieckiego.

Do najstarszych zabytków w Beskidzie Wyspowym i Makowskim należą grodziska znalezione głównie w sąsiedztwie dolin Dunajca (ok. Marcinkowic, Męciny, Nabrzeża, Łukowicy), Stradomki i Tarnawki (Grodzisko, Wilkowisko, Szyk) oraz Raby (Stróża). Historia niektórych z tych miejsc sięga paleolitu i mezolitu.