OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Ciekawostki

Trzy szwajcarskie żubry - nowi mieszkańcy Bieszczadów

17.02.2012
Żubry Żubry Grzegorz Leśniewski

16 lutego 2012 r. trójka żubrów ze Szwajcarii dotarła do Nadleśnictwa Stuposiany, gdzie zamieszkała w czterohektarowej zagrodzie w Mucznem. Zagroda żubrów jest częścią programu ochrony tego gatunku w Karpatach prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

16 lutego br. do zagrody pokazowej w Mucznem przeprowadziła się trójka szwajcarskich żubrów. Są to dwie trzyletnie krowy - Uroa i Tjlli oraz dwuletni byk - Urkan – wszystkie pochodzą z ogrodów zoologicznych w Bernie i Goldau. Sprowadzenie żubrów do Polski ma na celu zróżnicowanie mocno zawężającej się puli genetycznej tych zwierząt, co stanowi duże zagrożenie dla trwałości gatunku. Sprowadzone żubry zostały wybrane z uwagi na względnie dalekie pokrewieństwo z bieszczadzkimi pobratymcami.

Swój pobyt w Mucznem szwajcarskie żubry rozpoczną od pobytu w zagrodzie aklimatyzacyjnej. Niewykluczone, że ostatecznie trafią na wolność, by zasilić dziką, bieszczadzką populację. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegał proces aklimatyzacji.

W kolejnym etapie rozwoju zagrody trafi do niej jeszcze około 7 osobników, z których kilka będzie można podziwiać w części pokazowej zagrody ze specjalnie do tego celu przygotowanych platform widokowych.

W Bieszczady żubry wróciły 1963 roku, po dwóch wiekach nieobecności. Jednak długa izolacja od innych stad spowodowała, że groził im chów wsobny. Od kilkunastu lat leśnicy prowadzą program wymiany genetycznej u tych zwierząt. Jak dotąd w Bieszczady sprowadzono ponad 20 żubrów z różnych krajów.

Zagroda żubrów w Mucznem to również element programu ochrony tego gatunku w Karpatach, prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Cały kompleks obiektów zajmuje dziewięć hektarów. Platformy widokowe pozwalają na oglądanie zwierząt niemal na całości zagrody pokazowej. Wybieg jest bardzo urozmaicony; przez środek przepływa strumyk, zaś paśnik znajduje się w najodleglejszym punkcie wybiegu, porośniętym wiekowymi jodłami.

Źródło: RDLP Krosno, www.rzeszow.gazeta.pl

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież