OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Inne

Ekologiczne zasady imprez outdoorowych

29.05.2012

Quady, motocykle crossowe czy skutery śnieżne to obecnie prawdziwa plaga, która dotyka w równym stopniu obszary chronione w całej Polsce. Chcąc pomóc firmom organizującym imprezy surwiwalowe w przygotowaniu oferty przyjaznej przyrodzie, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przygotowały specjalny poradnik – „Nie strasz rysia”.

Outdoorowe imprezy surwiwalowe organizowane przez wiele firm w ramach tzw. Imprez integracyjnych dla pracowników czy nawet klientów często stanowią zagrożenie dla przyrody. Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać, gdy odbywają się w miejscach cennych, takich jak parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary sieci Natura 2000.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach słusznie zauważają, że ekologiczny wizerunek wielu firmom może pomóc im w zdobyciu zaufania klientów. Firmy chwalące się takim wizerunkiem czy też starające się go ugruntować, powinny pamiętać, że każdy aspekt ich działalności może mieć tu znaczenie. Dlatego powinny one zadbać, by wszelkiego rodzaju imprezy z ich udziałem nie czyniły szkód w środowisku i przyrodzie.

Instytucje stojące na straży bezpieczeństwa przyrody w 10 punktach dają wskazówki, na co powinno się zwracać uwagę organizując czy kupując imprezę surwiwalową.

Nie strasz rysia

1) Jeśli wśród atrakcji proponowana jest jazda samochodami terenowymi, quadami, motocyklami czy skuterami śnieżnymi po lesie lub innych obszarach, które nie są specjalnie przeznaczone do tego celu - zażądaj od organizatora imprezy okazania odpowiedniego zezwolenia na jazdę w takim terenie. Pamiętaj, że na poruszanie się pojazdami silnikowymi nawet po „zwykłym” lesie musisz mieć zezwolenie zarządcy terenu, czyli na przykład odpowiedniego nadleśniczego, a jeśli jest to teren chroniony – Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Brak takiego zezwolenia może zakończyć imprezę interwencją straży leśnej, parkowej lub Policji.

2) Nie zgadzaj się na jazdę off-road korytami rzek i potoków. To szczególne barbarzyństwo, powoduje zanieczyszczanie wody paliwem i smarami.

3) Nie zgadzaj się na przeprowadzenie imprezy, która ma w programie jazdę off-road pojazdami silnikowymi lub też elementy survivalu, w obszarach chronionych – rezerwatach, parkach narodowych, krajobrazowych, obszarach Natura 2000, itd.

4) Jeśli impreza zawiera gry terenowe, paintball lub survival na terenach leśnych, zażądaj od organizatora uzgodnień z zarządcą terenu czyli właścicielem, nadleśniczym, Dyrektorem Parku, Dyrektorem RDOŚ, itp.

5) Nie zgadzaj się na używane fajerwerków, broni oraz urządzeń emitujących głośną muzykę podczas imprezy odbywającej się wewnątrz lasu lub na jego obrzeżach. Fajerwerki i inne głośne dźwięki wywołują panikę u wszystkich dzikich zwierząt, podobnie jak u psów i kotów;

6) Podczas zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu nie akceptuj niszczenia zieleni oraz pozostawiania śmieci i odpadków żywności, a także wszelkich trwałych śladów i konstrukcji. Pamiętaj, że najsmaczniejsza kiełbasa z grilla lub pachnąca jedzeniem torebka foliowa może poważnie zaszkodzić dzikim zwierzętom, a kosze w lesie są chętnie przez nie przeszukiwane;

7) Podczas wszelkich wypraw po terenach leśnych nie akceptuj wchodzenia do stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i hibernacji chronionych gatunków zwierząt, natomiast w obszarach chronionych przestrzegaj obowiązujących tam zasad.

8) Nie akceptuj eksploracji jaskiń lub fortyfikacji, szczególnie zimą, gdy są one miejscem hibernacji ściśle chronionych nietoperzy. Jeśli w programie jest zwiedzanie takich obiektów w okresie letnim - sprawdź w odpowiedniej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, czy są one udostępnione do masowej turystyki. Nie zgadzaj się na wykorzystywanie pochodni oraz otwartego ognia podczas wypraw, ani na pozostawianie znaków i innych śladów na ścianach jaskiń i fortyfikacji.

9) Nie akceptuj palenia ognisk poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pamiętaj, że organizowane w lesie nocne ogniska ze śpiewami płoszą zwierzęta, których aktywność zaczyna się po zmroku. Latem mają one zaledwie 3-5 godzin na znalezienie pokarmu! Nie pozwól, by głodowały tylko dlatego, że Ty i Twoi pracownicy chcecie się zintegrować.

10) Przedkładaj przyjazne środowisku formy spędzania czasu takie jak: piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, narty biegowe lub spływy kajakowe nad hałaśliwe quady, motocykle crossowe, skutery śnieżne, samochody terenowe i motorówki.

Źródło: katowice.rdos.gov.pl

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież