OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Inne

Baza danych o ptakach Karpat – zamknięcie

30.01.2015
Pliszka górska Pliszka górska Zbigniew Dębski

W ramach projektu Ptaki Karpat od 2011 r. funkcjonuje aplikacja on-line, za pośrednictwem której gromadzone są dane o przygodnych obserwacjach ptaków z regionu polskich Karpat. Aplikacja zostanie wkrótce zamknięta, a dane zgormadzone za jej pomocą zanalizowane.

Istotnym elementem danych zbieranych w ramach projektu Ptaki Karpat są obserwacje przekazywane do bazy projektu przez wolontariuszy dzięki aplikacji dostępnej on-line w dziale Obserwacje. Jak dotąd za pośrednictwem tej aplikacji zgromadzonych zostało ponad 50 000 rekordów, czyli informacji o miejscach stwierdzeń 263 gatunkach ptaków w całych polskich Karpatach w okresie od 1991 r. do dziś. Wstępne podsumowanie zgromadzonych danych można śledzić tutaj.

Wkrótce dane dostarczone przez wolontariuszy wraz z danymi zebranymi podczas inwentaryzacji metodycznych poddane zostaną analizom, a ich wyniki opublikowane w książce „Ptaki polskich Karpat – stan, zagrożenia, ochrona”, która ukaże się pod końcem okresu realizacji projektu. Stąd zakończony zostanie niedługo proces gromadzenia danych i aplikacja on-line zamknięta zostanie 10 lutego 2015 r.!

Dziękując za wszystkie dostarczone informacje, zwracamy się z prośbą do osób, które obserwują ptaki w Karpatach, o wprowadzenie w ciągu najbliższych 2 tygodni swoich szczególnie istotnych obserwacji, które nie znalazły się jeszcze w bazie projektu. Tylko w taki sposób będą one mogły zostać wykorzystane w opracowaniu podsumowującym wiedzę o ptakach polskich Karpat, promującym metody ich ochrony.

Jeśli czas, który możesz przeznaczyć na wprowadzanie danych, jest ograniczony, skoncentruj się przede wszystkich na przekazaniu informacji o obserwacjach gatunków kluczowych (ich lista znajduje się tutaj) z lat 2011–2014.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież