OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Natura 2000

Plan zadań ochronnych dla Pasma Policy

08.05.2013
Głuszec Głuszec Grzegorz Leśniewski

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza na trzecie spotkanie konsultacyjne w sprawie planu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 Na Policy i Pasmo Policy. Spotkanie odbędzie się 10 maja br. w Jabłonce.


W dniu 10 maja 2013 r. w godz. 10:00 – 14:00 w Jabłonce (Orawska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 13) odbędzie się trzecie spotkanie konsultacyjne dotyczące planu zadań ochronnych obszarów Natura 2000 Na Policy PLH120012 i Pasmo Policy PLB120006. Celem spotkania jest szczegółowe omówienie projektu planu zadań ochronnych. W trakcie spotkania każdy z uczestników będzie mógł składać uwagi i wnioski do powstającego dokumentu. Organizatorem spotkania jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, odbywa się ono w ramach projektu „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski”.

Obecność na spotkaniu należy potwierdzić przesyłając mail na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  lub telefonicznie – 12 61 98 146.

Natura 2000 na Policy

W ramach sieci Natura 2000 w paśmie Policy wyznaczono dwa obszary ochrony: siedliskowy – Na Policy PLH120012 oraz ptasi Pasmo Policy PLB120006. Oba obszary zajmują powierzchnię około 1190 ha, przy czym obszar Na Policy jest mniejszy i w całości zawiera się w granicach drugiego z obszarów.

Celem ochronnym obszaru siedliskowego jest zachowanie siedlisk, z których najważniejsze to:

- górskie bory świerkowe,
- żyzna buczyna karpacka,
- ziołorośla subalpejskie i reglowe,
- zbiorowiska źródliskowe z jednym z najlepiej zachowanych w Polsce stanowiskiem zarzyczki górskiej.

Obszar ptasi powstał dla zachowania bogatej populacji głuszca oraz innych ptaków: jarząbka, sóweczki, włochatki, dzięciołów czarnego, białogrzbietego i trójpalczastego oraz cietrzewia.

Znajdują się tu także dwa rezerwaty przyrody: Rezerwat na Policy im. prof. Z. Klemensiewicza oraz Na Policy.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież