OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty w gminie Dobra

23.11.2011
Uczestnicy warsztatów w Dobrej Uczestnicy warsztatów w Dobrej Tomasz Wilk

Po udanym spotkaniu warsztatowym w gminie Gromnik przyszedł czas na organizację kolejnego, tym razem w gminie Dobra. Warsztaty odbyły się 22 listopada br. w Dobrej. Wzięło w nich udział 26 osób reprezentujących urząd gminy i lokalną społeczność.

Celem warsztatów dla wybranych gmin karpackich organizowanych od listopada 2011 r. do czerwca 2012 r. jest uświadomienie społecznościom lokalnym możliwości rozwoju gospodarczego sprzyjającego ochronie przyrody.

Gmina Dobra to średniej wielkości gmina karpacka położona w Beskidzie Wyspowym z charakterystycznym dla tego pasma gór krajobrazem, w którym dominują pojedyncze, wyraźnie rozdzielone szczyty porośnięte górskimi lasami. Najwyższym szczytem w gminie i jednocześnie w całym paśmie Beskidu Wyspowego jest Mogielica (1170 m n.p.m.).

Gmina Dobra została wybrana przez OTOP do przeprowadzenia warsztatów m.in. ze względu na jej unikalne walory przyrodnicze i obecność w jej granicach trzech obszarów Natura 2000 – Ostoi Gorczańskiej, Uroczyska Łopień oraz Ostoi Nietoperzy Beskidu Wyspowego. Znaczną część powierzchni gminy zajmuje także ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym (Important Bird Area; IBA) – Beskid Wyspowy.

GminaDobraWalory

Warsztaty odbył się 22 listopada w Dobrej. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, radni, lokalni przedsiębiorcy. Wśród gości znaleźli się także: prezes koła pszczelarskiego w Dobrej pan – Tadeusz Leśniak oraz przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Limanowej – pan Adam Piętoń.

Wygłoszone podczas warsztatów prelekcje:

1. Wprowadzenie do projektu „Ptaki Karpat”; działania projektowe skierowane do gminy (dr Tomasz Wilk, OTOP)

2. Sieć Natura 2000 – informacje praktyczne dla mieszkańców gminy (Ryszard Babiasz, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk)

3. Procedury ocen oddziaływania na środowisko – czy jest się czego bać? (Mariusz Skwara, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie)

4. Ogólne informacje dotyczące działań gospodarczych przyjaznych przyrodzie wraz z przykładami (dr Tomasz Wilk, OTOP)

5. Walory przyrodnicze gminy Dobra – przestrzenne planowanie „zielonych” działań (Rafał Bobrek, OTOP)

6. Zdobywanie funduszy związanych z ochroną przyrody i środowiska (Aleksandra Pępkowska-Król, OTOP)

7. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej (Mieczysław Solarz, „Chałupa Paryja”)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież