OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty w gminie Łącko

16.03.2012
Uczestnicy spotkania w Łącku Uczestnicy spotkania w Łącku Tomasz Wilk

W ramach warsztatów dotyczących rozwoju form działań gospodarczych sprzyjających ochronie przyrody na terenie karpackich gmin, zespół projektu „Ptaki Karpat” spotkał się z przedstawicielami gminy Łącko (woj. małopolskie). Warsztaty odbyły się 14 marca 2012 r. Wzięły w nim udział 23 osoby.

Celem spotkań dla wybranych gmin karpackich organizowanych od listopada 2011 r. do czerwca 2012 r. jest uświadomienie społecznościom lokalnym możliwości rozwoju gospodarczego sprzyjającego ochronie przyrody.

Na terenie gminy Łącko znajdują się fragmenty obszarów sieci Natura 2000 „Ostoja nietoperzy Beskidu Wyspowego”, „Środkowy Dunajec z dopływami” oraz „Ostoja Popradzka”. Gmina leży również w bliskim sąsiedztwie obszaru „Gorce”. Na terenie gminy leży również fragment ostoi ptaków o znaczeniu międzynarodowym (IBA) „Ostoja Popradzka”, który częściowo pokrywa się z obszarem sieci Natura 2000 o tej samej nazwie.

GminaLackomapaGminy

W warsztatach w Łącku, które odbyły się 14 marca 2012 r., wzięło udział ponad 20 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, lokalnej grupy działania – Stowarzyszenia Białych Górali i Lachów Sądeckich, sadowników, a także radni gminy, sołtysi i lokalni przedsiębiorcy.

Program spotkania:

1. Wprowadzenie do projektu „Ptaki Karpat”; działania projektowe skierowane do gminy (dr Tomasz Wilk, OTOP)

2. Sieć Natura 2000 – informacje praktyczne dla mieszkańców gminy (Ryszard Babiasz, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk)

3. Procedury ocen oddziaływania na środowisko – czy jest się czego bać? (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie)

4. Prezentacja kwestii „środowiskowych” w gminie

5. Ogólne informacje dotyczące działań gospodarczych przyjaznych przyrodzie wraz z przykładami (dr Tomasz Wilk, OTOP)

6. Walory przyrodnicze gminy Łącko – przestrzenne planowanie „zielonych” działań (Rafał Bobrek, OTOP)

7. Zdobywanie funduszy związanych z ochroną przyrody i środowiska (Aleksandra Pępkowska-Król, OTOP)

8. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej (Józef Michałek, program Owca Plus)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież