OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty w gminie Uście Gorlickie

16.03.2012
Uczestnicy warsztatów w Wysowej Uczestnicy warsztatów w Wysowej Tomasz Wilk

W ramach warsztatów dotyczących rozwoju form działań gospodarczych sprzyjających ochronie przyrody na terenie karpackich gmin, zespół projektu „Ptaki Karpat” spotkał się z przedstawicielami gminy Uście Gorlickie (woj. małopolskie). Warsztaty odbyły się w Wysowej Zdrój dn. 15 marca 2012 r. Wzięły w nim udział 23 osoby.

Celem spotkań dla wybranych gmin karpackich organizowanych od listopada 2011 r. do czerwca 2012 r. jest uświadomienie społecznościom lokalnym możliwości rozwoju gospodarczego sprzyjającego ochronie przyrody.

Na terenie gminy Uście Gorlickie znajdują się fragmenty obszarów sieci Natura 2000: „Beskid Niski”, "Biała Tarnowska" oraz „Ostoja Nietoperzy Powiatu Gorlickiego”. Na terenie gminy leży również fragment ostoi ptaków o znaczeniu międzynarodowym (IBA) „Beskid Niski”, który częściowo pokrywa się z obszarem sieci Natura 2000 o tej samej nazwie.

 GminaUscie

W warsztatach w gminie Uście Gorlickie, które odbyły się 15 marca 2012 r., wzięło udział ponad 20 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, Nadleśnictwa Łosie, radni gminy, sołtysi, myśliwi i lokalni przedsiębiorcy.

Program spotkania:

1. Wprowadzenie do projektu „Ptaki Karpat”; działania projektowe skierowane do gminy (dr Tomasz Wilk, OTOP)

2. Sieć Natura 2000 – informacje praktyczne dla mieszkańców gminy (Ryszard Babiasz, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk)

3. Procedury ocen oddziaływania na środowisko – czy jest się czego bać? (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie)

4. Ogólne informacje dotyczące działań gospodarczych przyjaznych przyrodzie wraz z przykładami (dr Tomasz Wilk, OTOP)

5. Walory przyrodnicze gminy Łącko – przestrzenne planowanie „zielonych” działań (Rafał Bobrek, OTOP)

6. Zdobywanie funduszy związanych z ochroną przyrody i środowiska (Aleksandra Pępkowska-Król, OTOP)

7. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej (Józef Michałek, program Owca Plus)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież