OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Aktualności - Spotkania

Warsztaty w gminie Tyrawa Wołoska

29.05.2012
Ruiny dworu w Tyrawie Wołoskiej Ruiny dworu w Tyrawie Wołoskiej Ryszard Babiasz

29 maja 2012 r. OTOP gościł w gminie Tyrawa Wołoska, gdzie odbyły się kolejne warsztaty skierowane do przedstawicieli społeczności lokalnych wybranych gmin karpackich. Tyrawa Wołoska to najmniejsza, ale jednocześnie jedna z najcenniejszych pod względem przyrodniczym gmina wybrana do realizacji warsztatów.

Celem spotkań dla wybranych gmin karpackich organizowanych od listopada 2011 r. do czerwca 2012 r. jest uświadomienie społecznościom lokalnym możliwości rozwoju gospodarczego sprzyjającego ochronie przyrody.

Cała powierzchnia gminy Tyrawa Wołoska znajduje się w obrębie sieci Natura 2000. W granicach gminy znajdują się 2 obszary Góry Słonne – zarówno specjalny obszar ochrony siedlisk (SOOS), jak i obszar specjalnej ochrony ptaków (OSOP). Gmina Tyrawa Wołoska to także na całej swojej powierzchni ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym (IBA – Important Bird Area; patrz mapa).

 TyrawaWol

W spotkaniu warsztatowym w Tyrawie Wołoskiej, które odbyło się 29 maja 2012 r., wzięło udział niemal 30 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy z panem wójtem Mieczysławem Czaporem na czele, a także przedstawiciele Stowarzyszenia „U Podnóża Gór Słonnych”, lokalnej grupy działania „Dolina Sanu”, Gminnego Ośrodka Kultury, przedsiębiorcym oraz pracownicy Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Program warsztatów

1. Wprowadzenie do projektu „Ptaki Karpat”; działania projektowe skierowane do gminy (dr Tomasz Wilk, OTOP)

2. Sieć Natura 2000 – informacje praktyczne dla mieszkańców gminy (Ryszard Babiasz, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk)

3. Procedury ocen oddziaływania na środowisko – czy jest się czego bać? (Anna Kwarciany, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie)

4. Prezentacja kwestii „środowiskowych” w gminie (Maria Hassinger - Urząd Gminy Tyrawa Wołoska)

5. Ogólne informacje dotyczące działań gospodarczych przyjaznych przyrodzie wraz z przykładami (dr Tomasz Wilk, OTOP)

6. Walory przyrodnicze gminy Tyrawa Wołoska– przestrzenne planowanie „zielonych” działań (Rafał Bobrek, OTOP)

7. Zdobywanie funduszy związanych z ochroną przyrody i środowiska (Aleksandra Pępkowska-Król, OTOP)

9. Przykład „zielonej” działalności gospodarczej (Józef Michałek, Program Owca Plus)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież