OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka

Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka - zabytki kultury

20.11.2013
Krościenko nad Dunajcem Krościenko nad Dunajcem Tomasz Wilk

Beskid Sądecki wraz z Kotliną Sądecką określany jako Sądecczyzna jest regionem znanym nie tylko z krajobrazu i bogatej przyrody oraz zasobów wód mineralnych, ale także z zabytków kultury. Bez wątpienia miasto Stary Sącz z zabytkowym rynkiem, klasztorem św. Kingi i dobrze zachowanym średniowiecznym założeniem miejskim oraz kilkoma starymi, zabytkowymi cerkwiami należy do najbardziej znanych.

Na uwagę zasługuje także stylowa architektura uzdrowiskowa zachowana częściowo w Szczawnicy i Krynicy oraz zespoły tak zwanych uzdrowiskowych łazienek, czyli ujęć wód mineralnych udostępnianych kuracjuszom, które znajdziemy w Krynicy, ale także w Piwnicznej i Szczawnicy. Krynica, poza architekturą i wspomnieniem dawnej świetności oraz plastycznych dokonań Nikifora Krynickiego, słynie z festiwalu muzycznego im. Jana Kiepury i międzynarodowego spotkania Europejskie Forum Biznesu.

Godny polecenia jest park i dawny pałacyk rodziny Stadnickich w Nawojowej z pięknymi okazami drzew, m.in. kasztana jadalnego, tulipanowców, dębów i sosen posadzonych tu jeszcze za czasów leśnika Adama hr. Stadnickiego, ostatniego prywatnego właściciela większości okolicznych lasów. Interesującym zabytkiem myśli inżynieryjnej jest linia kolejowa wraz z tunelem na trasie Nowy Sącz – Muszyna zbudowana jeszcze w ramach cesarstwa austro-węgierskiego. Częściowo zachowane umocnienia obozu konfederatów barskich nad Muszynką w pobliżu Tylicza oferują piękne panoramy. Pozostałości warownych zamków w Muszynie i Rytrze oraz Nowym Sączu z pewnością mogą być atrakcją turystyczną, podobnie jak letni spływ łodziami po Popradzie na odcinku Piwniczna – Rytro.

Sądecczyzna słynie także z kultury kulinarnej i muzycznej oraz pięknych strojów ludowych z rejonu Piwnicznej (Czarni Górale), Szczawnicy (górale pienińscy i Rusini Szlachtowscy) i Łącka (górale łąccy) oraz tradycji pasterskich. Rozległe sady w rejonie Łącka, nazywane „sercem małopolskiego sadownictwa”, Święto Kwitnącej Jabłoni (obchodzone co roku w maju) oraz tradycyjna śliwowica są specjalnością regionu.

 

Tekst jest fragmentem rozdziału „Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka”
z książki „Przyroda polskich Karpat. Przewodnik krajoznawczy”.
Autor: Marek Styczyński

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież