OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka

Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka - fauna

20.11.2013
Dzięcioł trójpalczasty Dzięcioł trójpalczasty Marcin Karetta

W Beskidzie Sądeckim napotkamy leśne i polne ssaki: jelenie, dziki, lisy, kuny, borsuki i przedstawicieli pilchowatych. Dobrą rekomendacją przyrodniczą jest stała obecność na terenie Beskidu Sądeckiego dużych drapieżników: sporej i stale rozwijającej się populacji rysia, około 25 wilków, niedźwiedzi (ich liczba szacowana jest ostatnio na 3–5osobników, stwierdzono także obecność przynajmniej jednej gawry), żbika, wydry i bobra.

Na terenie Beskidu Sądeckiego występuje około 20 lęgowych gatunków ptaków z załącznika I dyrektywy ptasiej. Są to m.in. sóweczka, puchacz, włochatka, dzięcioł: zielonosiwy, białogrzbiety i trójpalczasty, czy bocian czarny, których tutejsze liczebności stanowią znaczny odsetek krajowej populacji. Kilkanaście gatunków wymienia się też w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”.

Prawdziwym rarytasem ornitologicznym są gniazdujące tutaj: orzeł przedni (w ostatnich latach obserwowane są dwie pary), głuszec, orlik krzykliwy, puchacz, puszczyk uralski, a także sóweczka. W Beskidzie Sądeckim napotkamy także wiele pospolitych gatunków ptaków, m.in.: bociana białego, kruka, pliszki: górską i siwą, ziębę, sójkę, paszkota, myszołowa, jastrzębia, słonkę i gołębia siniaka. Do gatunków, które można uznać za pospolite w Kotlinie Sądeckiej i częściowo w Beskidzie Sądeckim, zaliczyć trzeba: kaczkę krzyżówkę, kormorana (na przelotach i zimą) i łabędzia niemego (głównie w okresie zimowym). Zmniejszyły się populacje niegdyś licznych wróbla, mazurka, wrony siwej, sierpówki.

Przykładem ochrony gatunkowej ściśle związanej z kultywowaniem tradycyjnej gospodarki łąkowej w Beskidzie Sądeckim jest wdrażanie ochrony derkacza, które ma już kilkuletnią historię. W Beskidzie Sądeckim ten gatunek ptaka jest stosunkowo liczny i można szacować jego stan na przynajmniej kilkadziesiąt par (plus dość liczna populacja obecna w Kotlinie Sądeckiej), co wobec szacunkowej liczby osobników w całej południowo-wschodniej części Polski jest ilością znaczącą.

Interesującym sygnałem na temat stanu środowiska jest obecność w Beskidzie Sądeckim wszystkich gatunków płazów ogoniastych z traszką karpacką i górską oraz salamandrą plamistą na czele. Także z gadów, poza żółwiem błotnym, występują tu wszystkie krajowe gatunki z gniewoszem i wężem Eskulapa (ostatnie doniesienia na temat występowania tego węża w Beskidzie Sądeckim pochodzą z lat 90. XX w., ale nie można wykluczyć, że gatunek ten nadal tam występuje).

Pewnym wskaźnikiem wciąż dobrego stanu wód Beskidu Sądeckiego jest obecność ryb preferujących czyste, zimne i dobrze natlenione środowiska wodne: pstrąga potokowego, bolenia, głowaczy białopłetwego i pręgowanego oraz brzanki, ale też przedstawiciela kręgoustych: minoga strumieniowego i skorupiaków: raka rzecznego.

Bogaty i niezwykle urozmaicony jest świat owadów, w którym interesujące są gatunki południowe: piewiki i modliszka zwyczajna. Pośród motyli warto wymienić: zmierzchnicę trupią główkę, fruczaka gołąbka, krasopanią herę, niepylaka mnemozynę. Są tu obecne także gatunki, dla których niezbędne są stare martwe i zamierające drzewa, jak chrząszcz nadobnica alpejska.


Tekst jest fragmentem rozdziału „Beskid Sądecki i Kotlina Sądecka”
z książki „Przyroda polskich Karpat. Przewodnik krajoznawczy”.
Autor: Marek Styczyński

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież