OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Centralna część Pogórza Środkowobeskidzkiego

Centralna część Pogórza Środkowobeskidzkiego - zabytki kultury

13.12.2013
Kościół św. Katarzyny w Głogowie Kościół św. Katarzyny w Głogowie Marcin Stańczyk

Centralna część Pogórza Środkowobeskidzkiego jest zamieszkana od wielu wieków, w związku z czym obfituje w zabytki.

Do miejsc wartych odwiedzenia należą: rezerwat Golesz na Pogórzu Strzyżowskim, na którego terenie znajdują się pozostałości XII-wiecznego grodziska i XIV-wiecznego zamku króla Władysława Łokietka; niezwykle ciekawy dla zainteresowanych historią II wojny światowej zespół fortyfikacji w Stępinie, obejmujący między innymi schron kolejowy, w którym w 1941 r. odbyło się spotkanie Hitlera z Mussolinim; XV-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Lubli oraz XVII-wieczny drewniany kościół św. Katarzyny w Gogołowie; zespół dworsko-parkowy i barokowe Sanktuarium Matki Boskiej Czudeckiej oraz drewniana zabudowa rynku w Czudcu, czy wreszcie jedna z najstarszych miejscowości województwa podkarpackiego z zabytkowym rynkiem – Brzostek.

Jedną z ciekawszych miejscowości na Pogórzu Środkowobeskidzkim jest Biecz. Do połowy XVI w. było to jedno z największych miast w Polsce. Zachowały się jeszcze fragmenty murów miejskich i średniowiecznej zabudowy. W Bieczu znajdowały się rezydencje królów z dynastii Piastów i Jagiellonów: trzy zamki i dwór. Przez wieki kwitła tu wymiana gospodarcza, przede wszystkim z Węgrami – przewożono tędy duże ilości węgierskiego wina. Ponieważ jednak często zdarzały się ataki na kupców i rabunki, Biecz posiadał prawo miecza – prawo sądzenia spraw zagrożonych karą śmierci i jej wykonania. Wyroki, które tu zapadały, były zazwyczaj bardzo surowe, od różnych rodzajów tortur po karę śmierci. Miejscowy kat obsługiwał również okoliczne miasta. Szkoła katów w Bieczu cieszyła się dużym powodzeniem, gdyż dawała możliwość dużej praktyki.

Również w samym Krośnie, jednym z największych miast w regionie, któremu prawa miejskie nadał już w XIV w. Kazimierz Wielki, jest wiele interesujących zabytków – kościół farny, włączony w system obrony średniowiecznego grodu, na którego dzwonnicy znajduje się jeden z największych w Polsce dzwonów – Urban, kościół oo. Franciszkanów z wczesnobarokową kaplicą Oświęcimów, uważaną za jedną z najcenniejszych tego rodzaju w kraju, oraz wspomniane już muzeum lamp naftowych. Krosno warto odwiedzić pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września, kiedy to tam oraz w pobliskim Jaśle odbywają się dni wina. Przez tereny te przebiegał dawny szlak handlowy z Węgrami, skąd sprowadzano do Polski wyśmienite węgierskie wina. W nawiązaniu do tych tradycji organizuje się tu co roku święto, w trakcie którego można skosztować oraz kupić wyborne trunki z Polski, Węgier, Czech czy Słowacji.

Warto również odwiedzić leżący na południowy-wschód od Krosna Haczów, założoną przez Kazimierza Wielkiego dawną wieś królewską. W 1624 r. Haczów został zniszczony przez Tatarów. Ocalał niezwykle cenny modrzewiowy kościół późnogotycki z datowaną na XV w. polichromią. W XVIII w. dobudowano do niego wieżę w stylu baroku podkarpackiego.

Tekst jest fragmentem rozdziału „Centralna część Pogórza Środkowobeskidzkiego”
z książki „Przyroda polskich Karpat. Przewodnik krajoznawczy”.
Autorka: Katarzyna Śnigórska

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież