OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Pieniny

Pieniny - zabytki kultury

16.12.2013
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Renata i Marek Kosińscy

Długa historia pienińskich miejscowości przyczyniła się do powstania wielu cennych zabytków kultury. Na szczególną uwagę zasługują zamki w Czorsztynie, Niedzicy oraz zamek pieniński na Górze Zamkowej, a także obiekty sakralne i uzdrowiskowa zabudowa Szczawnicy.

Średniowieczna warownia w Czorsztynie w przeszłości pełniła funkcję polskiego zamku granicznego i komory celnej, od XIV do XVIII w. była siedzibą starostów czorsztyńskich. W 1790 r. zamek spłonął od uderzenia pioruna i od tego czasu popadł w ruinę. Obecnie wszystkie prace związane z utrwalaniem ruin, utrzymaniem i udostępnianiem obiektu do zwiedzania prowadzi Pieniński Park Narodowy. Historia zamku w Niedzicy również sięga średniowiecza. W przeszłości stanowił własność rodów węgierskich i był zamkiem granicznym, obecnie znajduje się w nim muzeum, hotel i restauracja. Te dwie warownie odległe od siebie o około 1,5 km strzegły granicy polsko-węgierskiej i szlaku handlowego łączącego oba kraje. Na Górze Zamkowej znajdują się pozostałości po trzeciej średniowiecznej pienińskiej warowni. Wybudował ją prawdopodobnie Bolesław Wstydliwy dla swej żony Kingi. Obok zamku znajduje się grota z figurą św. Kingi, przy której co roku, w niedzielę najbliższą dacie 24 lipca, odbywa się uroczysta msza polowa.

Spośród obiektów sakralnych na uwagę zasługuje kościół we Frydmanie pochodzący z przełomu XIII i XIV w., a także kościół w Krościenku nad Dunajcem z polichromią datowaną na XIV i XVI w. Warto również odwiedzić zabytkowy drewniany kościółek w Sromowcach Niżnych oraz cerkiew w Jaworkach z barokowym ikonostasem.

Szczawnica zachwyca XVIII- i XIX-wieczną architekturą uzdrowiskową. Przy placu Dietla, w zabytkowej willi „Pałac” znajduje się Muzeum Pienińskie prezentujące historię Szczawnicy i etnografię Pienin. Warto również zwiedzić wystawę przyrodniczą w siedzibie dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem.

 

Tekst jest fragmentem rozdziału Pieniny”
z książki „Przyroda polskich Karpat. Przewodnik krajoznawczy”.
Autorzy: Bogusław Kozik i Joanna Kozik

More in this category: Pieniny - fauna »

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież