OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Informacje

Platforma Ptaki Karpat prezentuje dane na temat stwierdzeń ptaków lęgowych z obszaru polskich Karpat zgromadzone w ramach projektu „Inwentaryzacja kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat oraz stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony” (dalej Ptaki Karpat) realizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w latach 2011–2016.

W ramach projektu prowadzona była metodyczna inwentaryzacja ptaków wykonywana przez doświadczonych ornitologów w latach 2011–2015. Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji internetowej gromadzono tzw. przypadkowe stwierdzenia ptaków z regionu z lat 2000–2015. Dostarczali ich wolontariusze OTOP.
Metodyczną inwentaryzację ptaków lęgowych realizowano w podziale na kilka grup:

- ptaki leśne,

- ptaki nadrzeczne,

- ptaki szponiaste,

- sowy,

- ptaki wysokogórskie,

- derkacz.

Wyniki liczeń ptaków lęgowych zaprezentowano na kilka sposobów:

1) w module I – Obszary– zaprezentowano listę gatunków lęgowych w podziale na regiony polskich Karpat, gminy, nadleśnictwa oraz różne typy obszarów chronionych;

2) w module II – Powierzchnie 4×4 km – zaprezentowano listę gatunków lęgowych w podziale na sieć kwadratów o powierzchni 16 km kw. każdy;

3) w module III – Rozmieszczenie ptaków – przedstawiono rozmieszczenie każdego z 168 stwierdzonych gatunków lęgowych w skali całego regionu.

Ponadto w okresie polęgowym i zimowym na zbiornikach zaporowych liczono ptaki wodno-błotne, ich rozmieszczenie przedstawiono w module I – Obszary (typ obszaru: Zbiornik retencyjny).

UWAGA! Korzystając z platformy należy pamiętać, że nie prezentuje ona kompletnych list/map rozmieszczenia gatunków, a jedynie wyniki inwentaryzacji, która objęła swoim zasięgiem znaczącą część regionu polskich Karpat.

Metodykę liczeń ptaków w poszczególnych grupach inwentaryzacyjnych zaprezentowano w instrukcjach metodycznych, które można przeglądać w dziale Do pobrania.

Obserwatorzy, którzy współpracowali z OTOP w ramach projektu Ptaki Karpat:

Karolina Adamska, Mateusz Albrycht, Paweł Armatys, Dariusz Baran, Michał Baran, Szymon Bartosz, Tomasz Baziak, Wojciech Bielański, Andrzej Bisztyga , Edward Bobel, Rafał Bobrek, Maciej Bonk, Katarzyna Borek, Marcin Borowik, Hubert Bugiel, Leszek Bujoczek, Małgorzata Bujoczek, Katarzyna Bul, Andrzej Burecki, Jarosław Bury, Szymon Bzoma, Tomasz Chodkiewicz, Arnold Cholewa, Piotr Choróbski, Andrzej Chrząścik, Andrzej Chwierut, Michał Ciach, Zygmunt Cibis, Grzegorz Cierlik, Witold G. Ciesielka, Mateusz Cymbała, Robert Cymbała, Krzysiek Czajowski, Krzysztof Czarnocki, Bogusław Czerwiński, Sławomir Czyżowicz, Cezary Ćwikowski, Janusz Dądela, Andrzej Domański, Marcin Dyduch, Andrzej Dylik, Joanna Dziarska-Palac, Marcin Dziedzic, Przepióra Fabian, Piotr Filimowski, Marcin Filipek, Adam Flis, Mateusz Fluda, Jerzy Folcik, Tomasz Folta, Arkadiusz Frohlich, Stanisław Gacek, Piotr Gałosz, Maria Gaweł, Jarosław Gil, Monika Górska, Maciej Grzegorzek, Jerzy Grzybek, Jan Guzik, Piotr Guzik, Wojciech Guzik, Paweł Gwóźdź, Marcin Harat, Kuba Hasny, Krzysztof Henel, Józef Hordowski, Paweł Hotała, Andrzej Hudy, Michał Hudyka, Jadwiga Jagiełko, Michał Jarończyk, Rafał Jawień, Rafał Jost, Łukasz Kajtoch, Marcin Karetta, Konrad Kata, Mirosław Kata, Paweł Kauzal, Piotr Kawa, Sebastian Kędzior, Marek Kołodziejczyk, Bogusław Kozik, Konrad Kroczek, Jan Król, Wiesław Król, Robert Kruszyk, Katarzyna Kucharska, Arkadiusz Kudłacik, Maria Kukla, Damian Kurlej, Krzysztof Kus, Adam Kut, Bartosz Kwarciany, Dorota Kwaśna, Mateusz Legutko, Mariusz Lelito, Piotr Lewandowski, Henryk Linert, Jan Loch, Leon Machura, Jakub Marciniak, Łukasz Matyjasiak, Marcin Matysek, Szymon Mazgaj, Tymoteusz Mazurkiewicz, Janusz Mendrala, Michał Mężyk, Waldemar Michalik, Wojciech Miczajka, Paweł Mielczarek, Iwona Moczek, Grzegorz Mołodyński, Wojciech Mrowiec, Michał Mydłowski, Grzegorz Neubauer, Edward Niezgoda, Damian Nowak, Mirosław Nowicki, Adam Ogiński, Olga Orman, Dariusz Ożarowski, Katarzyna Paciora, Piotr Partyka, Jakub Pełka, Marek Pęksa, Aleksandra Pępkowska-Król, Krzysztof Piątek, Wojciech Piecha, Michał Piekarski, Szymon Płonka, Ewa Pyśk, Marcin Rejmer, Sławomir Rubacha, Grzegorz Sitko, Katarzyna Skrzynecka, Adam Smoleń, Tadeusz Sobuś, Krzysztof Sokół, Dawid Sowa, Sławomir Springer, Stanisław Sroka, Marcin Stańczyk, Mariola Stefanik, Krzysztof Stępniewski, Jarosław Stolarz, Przemysław Stolarz, Marian Stój, Małgorzata Strzałka, Henryk Sułek, Kamil Szczepka, Rafał Szczerbik, Grzegorz Szewczyk, Andrzej Szulczyński, Grzegorz Szymański, Katarzyna Śnigórska, Wojciech Tokarz, Krzysztof Tomasiak, Wojciech Trembla, Marcin Trybała, Michał Twardowski, Stanisław Tworek, Erazm Tylko, Jacek Warżała, Sebastian Watras, Paweł Wieczorek, Mirosław Więcek, Tomasz Wilk, Sebastian Wilusz, Tadeusz Wnęczak, Zbigniew Wnuk, Wiesław Wodecki, Joanna D. Wójcik, Mateusz Wójcik, Jerzy Wróbel, Jakub Wyka, Andrzej Zbrożek, Witold Ziaja, Anna Zięcik, Czesław Zontek, Krystian Zwoliński, Agata Żmuda, Piotr Żogała.

Wróć na startową główną platformy