OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Migrujące

Ptaki migrujące 2011 – podsumowanie wyników inwentaryzacji

16.10.2012
Żurawie Żurawie Marcin Nawrocki

Od początku września do połowy listopada 2011 roku prowadzono na obszarze polskich Karpat liczenia ptaków migrujących. W dwunastu wytypowanych lokalizacjach (punktach widokowych) liczono przelotne ptaki z kilku grup (szponiaste, bociany, żurawie, gęsi, gołębie i krukowate).

Ogółem, podczas 63 dni liczeń wykonano 169 kontroli terenowych. W czasie prawie 1400 godzin obserwacji zarejestrowano łącznie 12460 ptaków z 36 gatunków z ww. grup. Jednak jedynie ok. 15 gatunków zarejestrowano w większej liczbie, a trzy najliczniejsze: grzywacz Columba palumbus, żuraw Grus grus i myszołów Buteo buteo stanowiły łącznie 70% wszystkich zaobserwowanych ptaków. 

 

 Podsumowanie migrujacy

Sumaryczne liczebności myszołowów Buteo buteo, grzywaczy Columba palumbus i żurawi Grus grus, zaobserwowane w poszczególnych lokalizacjach w roku 2011.

 

W większości lokalizacji stwierdzono podczas całego sezonu liczeń poniżej 1000 ptaków z 12–23 gatunków. Natężenie przelotu mieściło się w przedziale 15–190 os./kontrolę.

Zaobserwowano trzy wyraźne okresy szczytowego przelotu – największy na przełomie września i października, następnie w połowie października i najmniej wyraźny – pod koniec tego miesiąca.

Pobierz Raport z inwentaryzacji ptaków migrujących w 2011 r.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież