OTOP
BirdLife
Strona głównaMapa serwisuKontakt
wersja polska wersja angielska

Sowy

Sowy 2011 – podsumowanie wyników inwentaryzacji

28.08.2012
Włochatka Włochatka Grzegorz Leśniewski

W 2011 r. przeprowadzono inwentaryzację sów leśnych na 11 losowo wybranych powierzchniach 5x5 km, rozmieszczonych na obszarach leśnych Karpat. Na każdej z nich wykonano w sezonie wiosennym po dwie nocne kontrole terenowe, podczas których liczono ptaki na około 100 punktach (stosując stymulację głosową) i na trasach przejścia pomiędzy nimi. Stwierdzono 125 sów z 6 gatunków.

Najliczniejszym gatunkiem okazał się puszczyk uralski Strix uralensis, a po nim puszczyk Strix aluco i włochatka Aegolius funereus. Na powierzchniach inwentaryzacyjnych stwierdzano od 1 do 5 gatunków sów, a najszerzej rozpowszechnionym gatunkiem był puszczyk, wykryty na 10 z 11 powierzchni, a na ponad połowie powierzchni obecne były jeszcze puszczyk uralski i włochatka. Znacznie rzadziej stwierdzano trzy pozostałe gatunki: puchacza Bubo bubo, sóweczkę Glaucidium passerinum i uszatkę Asio otus.

 Podsumowanie Sowy

Liczba osobników wszystkich gatunków sów stwierdzonych na poszczególnych powierzchniach inwentaryzacyjnych w 2011 r. na tle polskich Karpat. Łączna liczba wyniosła 90 osobników.

 

Pobierz Raport z inwentaryzacji sów w 2011 r.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy Odśwież