W ramach projektu „Inwentaryzacja kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat oraz stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony” zaplanowano szereg działań, których odbiorcami są społeczności lokalne. Wśród bezpośrednich odbiorców tych działań znajdą się przedstawiciele lokalnych samorządów, przedsiębiorcy, pasjonaci przyrody oraz lokalni liderzy.
Jednym z kluczowych celów projektu skierowanym do wybranych gmin z regionu Karpat jest stworzenie strategii ekonomiczno-przyrodniczych. Do realizacji tego działania wybranych zostało 12 gmin z regionu polskich Karpat, w tym 2 z woj. śląskiego, 6 z woj. małopolskiego oraz 4 z woj. podkarpackiego – proporcjonalnie do liczby gmin karpackich w każdym z tych województw. Są to gminy charakteryzujące się dużymi walorami przyrodniczymi, w szczególności obecnością obszarów sieci Natura 2000 w ich granicach lub bezpośrednim sąsiedztwie.
Założeniem strategii ekonomiczno-przyrodniczych jest pokazanie – z jednej strony walorów przyrodniczych gmin, z drugiej konkretnych rozwiązań służących wykorzystaniu tych zasobów przez mieszkańców w różnych formach pro-środowiskowej działalności gospodarczej. Strategie mają więc prezentować te rodzaje działań gospodarczych, które mogłyby przynosić zysk ekonomiczny dla lokalnych społeczności, jednocześnie sprzyjając zachowaniu walorów przyrodniczych gminy. Jednocześnie proponują one konkretne sposoby wdrażania tych działań w życie.
Podsumowanie wszystkich 12 strategii, w formie folderu zawierającego przykłady rozwiązań związanych z pro-środowiskową działalnością gospodarczą, trafi do ponad 200 gmin z terenu polskich Karpat, tak by z dobrymi praktykami mogły zapoznać się wszystkie społeczności lokalne regionu.
Przed przystąpieniem do prac związanych z przygotowaniem strategii w każdej z 12 wybranych gmin zorganizowano spotkanie warsztatowe, na którym omawiane były m.in. lokalne wyzwania związane z ochroną przyrody, walory przyrodnicze gminy, a także wstępna propozycja pro-środowiskowych form działalności gospodarczej, które mogłyby być realizowane w gminie.
W dalszej części projektu w tych samych gminach organizowane będą także warsztaty dotyczące rolnictwa, mające na celu m.in. analizę prowadzonych form gospodarki rolnej w gminie i jej wpływ na różnorodność biologiczną, a także planowanie i promocję działań ułatwiających udział lokalnych rolników w programach rolnośrodowiskowych.
Spływ Przełomem Dunajca | Fot. Renata i Marek Kosińscy
Kolejnym ważnym celem projektu jest stworzenie przewodnika turystycznego po polskich Karpatach. W opracowaniu, którego wydanie planowane jest w 2013 r., zaprezentowane zostały najcenniejsze pod względem przyrodniczym miejsca w Karpatach. Szczególny nacisk położony zostanie na miejsca szczególnie cenne ze względu na ptaki.
Dodatkowo w przewodniku przedstawione zostanała lista przedsiębiorstw związanych z obsługą ruchu turystycznego na danym obszarze, co pomoże w promocji drobnych firm działających w regionie.
Wszystkie działania, które w ramach projektu kierujemy do społeczności lokalnych, mają na celu promocję korzystnej dla środowiska działalności gospodarczej. Mamy nadzieję, że bezpośrednio przyczyni się do częstszego wdrażania przedsięwzięć prośrodowiskowych, na czym skorzystają jednocześnie i ludzie, i przyroda.
Materiały do pobrania |
przejdź » |
W ramach projektu „Ptaki Karpat" zaplanowaliśmy cykl spotkań z przedstawicielami karpackich nadleśnictw.
Przedstawicieli izb rolnych i ośrodków doradztwa rolniczego z terenu Karpat zapraszamy do udziału w warsztatach rolnych.
Jednym z kluczowych celów projektu skierowanym do wybranych gmin z regionu Karpat jest stworzenie strategii ekonomiczno-przyrodniczych.
Z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków aktualnie związanych jest ok. 600 wolontariuszy, którzy działają na terenie całego kraju.